Dezynfekcja czyli sztuka odkażania

Dezynfekcja
Dezynfekcja czyli inaczej odkażanie.

Dezynfekcja jest postępowaniem mającym na celu niszczenie drobnoustrojów chorobotwórczych oraz ich przetrwalników w ich formach wegetatywnych.

Dezynfekcja ze względu na sposób działania dezynfekcję można podzielić na typy:

Dezynfekcja zapobiegawcza:

Są to wszystkie działania podjęte w celu usunięcia mikroorganizmów w miejscach gdzie mogą się pojawić i stworzyć zagrożenie.
Takie miejsca jak gabinet stomatologiczny, poczekalnia w przychodni, recepcja w gabinecie lekarskim czy też kuchnia lub łazienka w gospodarstwie domowym, to potencjalne siedliska drobnoustrojów.
Prawidłowe i regularne dezynfekowanie powierzchni oraz często używanych przedmiotów daje bardzo dużą skuteczność działania w zakresie profilaktyki, pozwala zatem uniknąć poważnych problemów związanych z zakażeniami szpitalnymi, powikłaniami pozabiegowymi lub też zwyczajnym rozprzestrzenianiem się chorób zakaźnych.

Dezynfekcja ogniskowa:

Są to działania podejmowane w obrębie ogniska choroby w najbliższym otoczeniu osoby chorej lub nosiciela. Można też wyodrębnić dezynfekcje końcową, polegającą na całkowitym odkażeniu pomieszczeń w których przebywały osoby chore.

Dezynfekcja ze względu na stosowane metody:

Metoda fizyczna:

  • Promieniowaie UV o długości fali 256 nm. Pozwalające zniszczyć drobnoustroje zawieszone  powietrzu.
  • Para wodna. Używana do czyszczenia sprzętu medycznego, odzieży, dezaktywacji skażonych odpadów.

Metoda chemiczna:

Chemiczna metoda dezynfekcji polega na stosowaniu specjalnie dobranych środków dostosowanych do danej powierzchni użytkowej, narzędzi lub ciała.

W przypadku dezynfekcji rąk i ciała najlepiej spisują się takie preparaty jak:

Aniosgel 85 NPC – posiadający szerokie spektrum biobójcze – zwalcza bakterie, prątki, grzyby i wirusy. Np. Inaktywuje wirusa Polio w 30 sekund!

AHD 1000 – nie pogarszający leczenia się ran preparat oparty na bazie alkoholu. Umożliwiający częste stosowanie i nie podrażniający skóry.

Prosept gel – jednocześnie dezynfekuję i dba zdrowie skóry ze względu na łatwą do stosowania, nawilżającą formę żelu.

Z innymi preparatami do odkażania rąk i skóry można zapoznać się klikając w ten – link.

W przypadku dezynfekcji narzędzi należy stosować preparaty o odmiennym składzie chemicznym:

Aniosyme DD1 – to płynny, trójenzymatyczny preparat do manualnej dezynfekcji i mycia zanieczyszczonych narzędzi chirurgicznych, stomatologicznych, wierteł, endoskopów i innych wyrobów medycznych. Posiada też właściwości antykorozyjne co w wielu przypadkach jest bardzo praktyczne.

Prosept instru – to bezalkoholowy koncentrat do mycia i dezynfekcji instrumentów medycznych oraz narzędzi ściernych i polerujących.

Lysoformin 3000 – preparat w koncentracie na bazie aldehydu glutarowego do manualnej dezynfekcji i mycia narzędzi, endoskopów i innych wyrobów medycznych oraz powierzchni.
Jego spektrum  biobójcze jest stosunkowo szerokie, jest zatem: bakteriobójczy, prątkobójczy, grzybobójczy, wirusobójczy.

Z innymi preparatami do odkażania rąk i skóry można zapoznać się klikając w ten – link

W przypadku dezynfekcji powierzchni takich jak blaty, ściany, podłogi itp. można stosować następujące specjalizowane preparaty:

Prosept Floor – udokumentowana badaniami zgodność materiałowa w zakresie podłóg wykonanych z kamienia naturalnego, płytek podłogowych, PCV, ścian, urządzeń sanitarnych, płytek glazurowanych i stołów laboratoryjnych.

Velox Top AF – zalecany jest do szybkiej dezynfekcji powierzchni nieinwazyjnych wyrobów medycznych takich jak: łóżka i fotele zabiegowe, stoły operacyjne, wózki do przewożenia chorych, aparatura medyczna i operacyjna.

Z innymi środkami dezynfekcji powierzchni można zapoznać się klikając w ten -link

Prawidłowa dezynfekcja czyli jaka

Jeżeli chcemy aby dezynfekcja była skuteczna należy pamiętać o:

  • Prawidłowym rozpoznaniu rodzaju drobnoustrojów.
  • Prawidłowym oszacowaniu liczebności drobnoustrojów.
  • Dostosowaniu metody odkażania do rodzaju przedmiotów i powierzchni.
  • Dbaniu o właściwe stężenie preparatów (zwłaszcza sporządzanych z koncentratów).
  • Dbaniu o odpowiedni czas aktywnego działania danego środka odkażającego.Więcej o dezynfekcji oraz substancjach chemicznych pomagających w walce z drobnoustrojami można przeczytać – tutaj